Duchovní setkání
PŘIPRAVUJEME:
KONALO SE:
DOKÁZAT PŘEKROČIT HRANICE
(zimní víkendové setkání OŠS v rámci projektu Kdo je tady cizincem?) Ve dnech 24. až 27. ledna 2019 vás zveme na prodloužené víkendové duchovní setkání na barokní faře v Jítravě u Jablonného v Podještědí, které bude věnováno tématu Dokázat překročit hranice. K jeho výběru nás inspirovala osobnost středověké šlechtičny Zdislavy z Lemberka, jejíž životní příběh je se zdejším krajem neodmyslitelně spjat. Tato žena, roku 1907 prohlášena za blahoslavenou, dokázala již před mnoha staletími to, co je dodnes pro mnohé z nás značně obtížné: dobrovolně opustit svou předurčenou společenskou roli a věnovat se tomu, co jí samotné dávalo smysl a životní náplň – pomoci chudým a nemocným. Někdy bývá opravdu těžké dokázat v životě prolomit společenské normy, jít osobitou cestou, obětovat vlastní pohodlí a zázemí, změnit od základu svůj život a působit ve prospěch potřebných. Lidé, kteří to dokáží, se paradoxně ve své době často stávají „cizinci“ uprostřed vlastního společenství, zatímco mezi cizími jsou uznáváni a oceňováni. Unitáři mají ve svých dějinách mnoho významných i pozapomenutých mužů a žen, kteří tímto způsobem dokázali překročit hranice. Také jejich příběhy nám budou inspirací. Můžete se těšit na společná duchovní shromáždění, krátké toulky zajímavým krajem, zpívání, diskuze a další doprovodné aktivity. Součástí programu bude také valné shromáždění naší obce. Pokud se rozhodnete zúčastnit, přihlaste se prosím na info@sirsispolecenstvi.cz, nebo telefonicky kontaktujte tajemnici obce (603 789 838). Těšíme se na setkání! |
|
|
|
|
|
POZNEJ SVÉHO MOZARTA
Letní víkendové duchovní setkání z cyklu
Kořeny a křídla
13. srpna 2017, usedlost Bertamka, Praha 5
V nádherném prostředí usedlosti Bertramka, kde svého času pobýval W. A. Mozart, máme jedinečnou příležitost strávit víkend. Ponoříme se do historie, nejen mozartovské, abychom načerpali inspiraci pro přítomnost a čas budoucí. Svůj vnitřní život můžeme v symbolickém smyslu žít jako Mozart, nebo jako Salieri – je jen na nás, kterou cestu volíme.
Začátek: neděle od 10:00 Program sestává ze shromáždění v sala terreně s promluvou a hudbou W. A. Mozarta, možnost procházky rozlehlým parkem. |
|
|
|
|
NAŠE A CIZÍ
zimní víkendové duchovní setkání z cyklu
Kořeny a křídla
3.-5. března 2017, Železná Ruda, penzion Husita
Pobyt byl věnován zahájení dalšího dvouletého projektu naší obce, nazvaného Kdo je tady cizincem. Zabývali jsme se především historickým, kulturním a společenským vývojem českého pohraničí, v duchovních shromážděních se pak zaměřili na otázky, zda, kdo a jak jsme na světě vítáni.
Podívali jsme se k Čertovu jezeru (zasněženému), ale také k mariánskému kostelu v Železné Rudě, skleněnému oltáři na Dobré Vodě, do obnovené synagogy v Hartmanicích a do původně románského kostelíka sv. Mořice nad Annínem, kde jsme se dokonce dostali i do interiéru a mohli vidět mimo jiné zdejší krásné gotické fresky.
|
|
|
|
|
KOLO ČASU
víkendové duchovní setkání z cyklu Kořeny a křídla
9.-10. července 2016, archeopark Praha-Liboc
V prostředí archeologického parku se nabízí bohatá inspirace ze života našich předků v dávných stoletích. Jak a co můžeme čerpat od těch, kteří nás v tomto světě předešli, abychom přispěli těm, kteří do tohoto světa přijdou po nás?
Začátek: sobota 10:00, zakončení: neděle, cca 14:00 Ubytovat se lze ve vlastních stanech (několik stanů můžeme i zapůjčit, ale je nutné se dohodnout co nejdříve) nebo v hlavním stavení archoparku (v takovém případě je nutné mít spacák a karimatku). Jídlo budeme připravovat společně, i pro vegetariány, nebo lze individuálně, ve stavení je elektřina, voda, kuchyňka. sobotní program: - výlet po okolí - posezení u ohně, společná večeře - zpívání, hry, diskutování, sdílení nedělní program: - duchovní promluva - společný oběd |
|
|
|
|
|
ZEMĚ LIDÍ
11. srpna 2013, Posázaví
Krásné nedělní ráno a v Praze na Smíchově stojí autobus. Postupně se navzájem vítáme s celkem dvaceti sedmi cestujícími, kteří si z nepřeberného množství možností jak strávit srpnovou neděli vybrali právě tenhle autobus a den prožitý ve společnosti dlouholetých i úplně nových přátel, které dočasně spojilo téma tohoto setkání: Země lidí.
V OŠS se snažíme hodně programů pro členy a veřejnost zaměřovat na udržitelný život, tedy na šetrné zacházení se životním prostředím a vzájemnou lidskou ohleduplnost, a tohle byl jeden z nich. Tématem nás „provázely“ úryvky z Exupéryho stejnojmenné knihy – Země lidí; každá část programu byla jedním uvedena. A protože nám připadá lepší bavit se o Zemi přímo ve volné krajině než mezi čtyřmi stěnami, odehrála se převážná část programu pod širým nebem. Nejprve jsme se ale museli dostat ven z velkoměsta – cílem bylo Posázaví.
Z vesničky Samopše jsme se již „po svých“ vydali na první část našeho výletu, k zajímavé, netradiční a svým způsobem až exotické stavbě Zeměnce. Tento obytný dům vyrostl (přesněji bych asi měla napsat „vrostl do země“) v loňském létě na slunném pahorku nad obcí Sedliště a jeho smysl tkví v tom, že byl postaven z převážné části z odpadových materiálů (staré pneumatiky, plastové i skleněné lahve a hliníkové plechovky) a je energeticky zcela samostatný. Elektrickou energii a teplo získává díky solárním panelům, pitnou i užitkovou vodu pouze z dešťových srážek, má vlastní kořenovou čističku. Ideálem by byla i potravinová soběstačnost jeho obyvatel, ale o tu se Zeměnka zatím nepokouší, neboť není obývána trvale.
Nicméně má i několik ovcí, kozu, maličký skleník a nevelký základ permakulturní zahrady – ovšem dvě posledně jmenované věci zatím spíše na ukázku toho, jak se dá tato idea dále rozpracovávat. Navíc je Zeměnka pohlednou stavbou. Koncepčně spadá do „rodiny“ Zemělodí navržených architektem M. Reynoldsem, které jsou na výše podobném principu budovány různě po světě. Bylo nám umožněno Zeměnku po pětičlenných skupinkách postupně navštívit a byl to pochopitelně skvělý zážitek, troufám si tvrdit, že pro všechny z nás.
Předtím jsme ovšem ještě na louce u Zeměnky formálně zahájili den duchovní promluvou věnovanou respektu k všem osobitým přístupům k životu, prokládanou hrou na sitár, rozjímáním a četbou pro všechny. Každý také dostal malou hliněnou nádobku (pocházející tedy přímo z těla Země), kterou si mohl během dne podle své fantazie naplnit – a plnilo se vesměs s nadšením!
V druhé polovině dne jsme pak podél řeky došli pěšky do města Sázavy. Nebylo to daleko, a tak nám zbylo dost času na ještě jedno delší zastavení. Jako základna pro ně nám posloužila jakási dříve možná vyhlídková dřevěná terasa u řeky, nyní oáza mezi spoustou kopřiv a vzrostlé vegetace říční nivy. Vešli jsme se na ni i přes určitý prostorový diskomfort všichni a chvíli se společně věnovali myšlenkám moudrých i umění – dostalo se nám trochu hudby i divadelní recitace. Tím se v podstatě uzavřel plánovaný program a závěr dne se odvíjel již spíše podle individuálních potřeb a zájmů každého z nás. Někdo navštívil Sázavský klášter, další se těšil na pivo a popovídání o čerstvých zážitcích, jiní (ti nejmenší) třeba na zmrzlinu.
Zajímavé na tomto setkání bylo, že ze všech našich putování, jež se v posledních třech letech uskutečnila, poprvé (byť těsně) převážili neunitáři nad našimi členy. Snad to naznačuje, že se pomalu přibližujeme jednomu z od počátku stanovených cílů, totiž oslovovat aktivitami naší obce i zájemce zvenčí – každého, komu je unitářské směřování blízké a má otevřenou mysl bez předsudků.
|